Strona główna Portalu >>> newsy >>> Software
Partnerstwo z firmą Autodesk ułatwi proces projektowania i wznoszenia Freedom Tower

Firma architektoniczna Skidmore, Owings & Merill LLP wybrała technologię Autodesk do prac nad Freedom Tower - pierwszej z wież, która powstanie na terenie placu World Trade Center

 
by Kazek K
|
08-01-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Warszawa, 6 lipca 2004- Autodesk Inc. (Nasdaq: ADSK), światowy lider w dziedzinie oprogramowania do projektowania i przetwarzania danych cyfrowych współpracuje z firmą Skidmore, Owings, & Merrill (SOM) projektującą wieżę, mającą stanąć na miejscu World Trade Center. Celem współpracy jest wyznaczenie optymalnej technologii i protokołów współpracy nad tym technicznie złożonym i jednocześnie symbolicznym projektem. Znana z olbrzymiego doświadczenia w projektowaniu drapaczy chmur, SOM uznała za konieczne ustanowienie optymalnego procesu dla tworzenia, zarządzania i współdzielenia informacji projektowych dotyczących Freedom Tower. Autodesk, wieloletni partner technologiczny SOM, doradza zespołowi architektów, jak efektywnie wykorzystać możliwości Autodesk Buzzsaw Professional i innych programów do projektowania począwszy od AutoCAD do Autodesk Revit.
"Freedom Tower to wyzwanie wymagające od nas przestawienia się na nowe metody pracy" powiedział Carl Galioto, kierujący techniczną grupą w SOM. "Autodesk pomaga nam rozszerzyć współpracę na projektowanie i zarządzanie procesem budowlanym, jak też umożliwia poznawanie nowych parametrycznych narzędzi projektowania."

Zapewnić przepływ informacji
Wieża Freedom Tower, która po zbudowaniu będzie najwyższym budynkiem na świecie, zachowuje najwyższe standardy projektowania, bezpieczeństwa oraz technologii projektowania wysokościowców, wrośniętych w amerykańską tradycję. Budynek, o wysokości 70 pięter i ponad 240 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biur i przestrzeni publicznej musi pełnić zarówno praktyczne funkcje komercyjnego budynku, jak też być symbolem odrodzenia się bliźniaczych wież World Trade Center.
Komunikacja i zarządzanie danymi w przypadku tak złożonego projektu jest olbrzymim wyzwaniem. Zespół projektantów i konsultantów, który wynosi obecnie ponad 100 osób, wraz z rozpoczęciem prac budowlanych planowanym na lipiec 2004, rozszerzy się do tysięcy osób. Wedle szacunków SOM, w czasie trwania projektu wygenerowanych zostanie więcej dokumentów papierowych i danych projektowych niż w czasie jakiegokolwiek pojedynczego projektu w czasie całego 70-letniego istnienia firmy. Zarazem, przyjęty harmonogram wymaga od zespołu efektywnej współpracy, szybszego inicjowania i finalizowania zadań, sprawniejszego uzyskiwania zatwierdzenia od udziałowców projektu, włączając w to właścicieli i deweloperów (Silverstein Properties), władze Portu Nowy Jork i New Jersey, LMDC (Lower Manhattan Development Corporation), burmistrza miasta Nowy Jork oraz gubernatora stanu Nowy Jork.
Do zarządzania tym złożonym projektem SOM wykorzystuje usługi zarządzania online Autodesk Buzzsaw Professional, jako główne narzędzia do publikowania raportów dotyczących projektu, dzielenia dokumentacji projektowej oraz finalnie zarządzania procesem budowlanym. W czasie trwania przedsięwzięcia, dzięki Buzzsaw Professional zespół projektowy będzie mógł współdzielić co najmniej 100 różnych podzestawów rysunków, jak też raportów ze spotkań, raportów z postępów prac oraz harmonogramów.
Napięty harmonogram budowy Freedom Tower wymaga efektywnej metody zarządzania procesami budowlanymi. Dzięki ścisłej współpracy z Autodesk, SOM przystosował formularze Buzzsaw Professional, takie jak RFI (Request for Information) i zmienił ich uporządkowanie, co ma przyspieszyć proces komunikacji podczas administrowania na etapie konstruowania. Autodesk podjął także współpracę z firmą SOM przy przystosowywaniu ekstranetowych podglądów z wykorzystaniem Buzzsaw Professional.
"SOM był jedną z pierwszych firm architektonicznych, która zdecydowała się na korzystanie z Buzzsaw. Teraz mamy nadzieję na rozszerzenie naszego potencjału zarządzania projektem i konstruowaniem za pomocą tego narzędzia" powiedziała Doris Pulsifer, dyrektor ds. oprogramowania, SOM. "Dzięki niemu nasz zespół projektowy może skupić się na najbardziej newralgicznych z punktu widzenia czasu zadaniach. Dostarcza menedżerom projektu i właścicielowi szybkiego i fachowego wglądu we wszystkie informacje o projekcie przyspieszając sam proces projektowania."
"Projekt Freedom Tower to generalny test Autodesk Buzzsaw Professional jako narzędzia do zarządzania procesem budowlanym" powiedział Amar Hanspal, dyrektor w Autodesk Collaboration Services. "SOM po raz kolejny przewodzi w sposobie wykorzystania najnowszej technologii do polepszenia jakości pracy zespołu i osiągania optymalnych rezultatów z korzyścią dla klienta"

Innowacyjny proces projektowania
Wyzwania związane z jednoczesnym zarządzanie projektem samo w sobie decydują o stopniu skomplikowania projektu Freedom Tower. Odziana w migotliwe szkło wieża przypomina formą Statuę Wolności, a jej podstawa w kształcie równoległoboku dopasowuje się do siatki ulic dolnego Manhattanu. Nowatorski system strukturalny zawiera plątaninę sieci kabli, przypominających formę Mostu Brooklyńskiego, obejmującego turbiny wiatrowe. Pełnią one funkcje farmy powietrznej służącej do gromadzenia energii - jednego z wielu frapujących wyróżników projektu.
"Złożone geometrie projektu budynku sprawdzają naszą zdolność do opisania formy w konwencjonalnych dwuwymiarowych terminach" powiedział Jeffrey Holmes, projektant biorący udział w przedsięwzięciu i partner SOM. "Autodesk wspiera nas przy zastosowaniu zintegrowanych trójwymiarowych narzędzi projektowych, pozwalających dużej liczbie ludzi na jednoczesną pracę z możliwością wymiany informacji w czasie rzeczywistym w trójwymiarowym środowisku."
Oprogramowanie AutoCAD pełni rolę pierwszego narzędzia do projektowania 2D i 3D oraz tworzenia dokumentacji. Ze względu na duże możliwości dostosowywania oprogramowania AutoCAD do osobistych preferencji, SOM był w stanie utworzyć narzędzia ułatwiające modelowanie złożonej geometrii budynku, jak też różnych wersji projektu oraz koordynowania różnych aspektów projektu Freedom Tower. Zastosowany Autodesk Revit służy do modelowania całego budynku, włączając w to rozbudowane poziomy budynku leżące w w jego podstawie. Wykorzystano także Autodesk Architectural Desktop oraz oprogramowanie Discreet 3ds max, które użyto do wizualizacji projektu oraz utworzenia animacji i trójwymiarowego renderingu.
"Współpracując z SOM w zastosowaniu naszej platformy modelowania informacji budowlanej i usług umożliwiających współpracę przy projekcie takiej złożoności możemy odkryć nowe i lepsze sposoby służenia biznesowi w branży budowlanej" powiedział Phil Bernstein, FAIA, wiceprezes Building Solutions Division w Autodesk.

Informacje o SOM
Założona w 1936 roku, Skidmore, Owings & Merill LLP (SOM) jest jedną z wiodących światowych firm architektonicznych, projektowania miejskiego, zastosowań inżynierskich i projektowania wnętrz. SOM ma na swoim koncie ponad 10 tys. architektonicznych, inżynierskich, planistycznych projektów, jak też projektów wnętrz w ponad 50 krajach na świecie. Firma jest ekspertem w projektowaniu superwysokich budynków. Była odpowiedzialna za projekt i inżynierię strukturalną najwyższego do tej pory budynku, 109-piętrowych Sear Tower w Chicago. Inne znaczące projekty to Lever House, budynek biurowy w Nowym Jorku, który wyznaczył standardy projektowania biur na świecie, 100-piętrowy John Hancock Tower w Chicago, Jin Mao, 88-piętrowa wieża w Szanghaju i budynek światowej centrali Bank of America w San Francisco. Więcej informacji o SOM można znaleźć w Internecie pod adresem: www.som.com

Informacje o Autodesk
Autodesk jest światowym liderem w zakresie oprogramowania do projektowania oraz systemów do przetwarzania danych cyfrowych. Dzięki nowoczesnej technologii oraz szerokiej ofercie produktów i usług firma proponuje swoim klientom innowacyjne rozwiązania biznesowe. Autodesk pomaga zwiększyć wartość danych cyfrowych i poprawić efektywność w całym procesie zarządzania cyklem życia projektu, w branżach: budowlanej i architektonicznej, mechanicznej, infrastrukturalnej (GIS), mediów cyfrowych oraz usług danych bezprzewodowych.
Więcej informacji o firmie na stronie: www.autodesk.pl.źródło Autodesk