Strona główna Portalu >>> newsy >>> PROJEKT
Nagroda SARP - "Dom z gontu"

Dnia 1 grudnia 2004 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie, przy ul. Foksal 2 odbyła się uroczystość wręczenia dorocznej Nagrody Roku oraz Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej.

 
Kazimierz Kwasek
|
16-12-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Nagrodę Główną i równocześnie nagrodę równorzędną w kategorii mieszkalnictwo przyznano za udaną próbę formowania współczesnego w wyrazie wielorodzinnego obiektu mieszkalnego w krajobrazie kulturowym Woli Justowskiej w Krakowie, odwagę, dyscyplinę i bezkompromisowość budowania bryły obiektu przy bardzo dobrym i nieagresywnym wpisaniu go w zastane otoczenie, konsekwencję i precyzję w rozwiązaniu detalu obiektu i zagospodarowania terenu, udaną i inspirującą próbę rehabilitacji tradycyjnego polskiego materiału pokryciowego - gontu dla potrzeb języka architektury współczesnej. "Pojemnik o ciepłej w nastroju i miłej w dotyku powierzchni z drobnych grafitowych kawałków drewna staje się sierścią skóry, chroniącą wewnętrzne funkcje mieszkańców i sprawnie reagującą na środowisko" - wyjątek z opisu autorskiego.

Budynek mieszkalny wielorodzinny "Dom z Gontu", Kraków ul. Kasztanowa 11, realizacja 2002 rok

Budynek dla trzech rodzin, , usytuowany jest w willowej dzielnicy Krakowa, w pagórkowatym terenie w pobliżu Lasku Wolskiego. Miał jednoznacznie wyrażać ideę domu rodzinnego, ale jednocześnie wyzwalać ekspresję otoczenia. Stąd powstała bryła jednorodna, mocna i zwarta, odwołująca się jasnymi odniesieniami do ikony domu z dwuspadowym dachem. Radykalność ikony wymagała potraktowania wszystkich powierzchni jednakowo, co umożliwiła wyjątkowa w swojej strukturze właściwość gontu. Gont skutecznie i naturalnie osłania ściany i dach domu. Kąty i załamania tradycyjnej formy są poddane zmiękczeniom w wyniku przepływu wewnętrznych przestrzeni i wobec topografii terenu. Dom w ten sposób mocniej wskazuje na swoje wnętrze, którego staje się wyraźnym opakowaniem. Pojemnik o ciepłej w nastroju i miłej w dotyku powierzchni z drobnych, grafitowych kawałków drewna staje się sierścią skóry, chroniącą wewnętrzne funkcje mieszkańców i sprawnie reagującą na środowisko. Otoczenie: schody, podesty, tarasy, basen są rozwinięciem podstawowej bryły.

Autorzy:
mgr sztuki Piotr Nawara
mgr sztuki Agnieszka Szultk

Zrealizowany przy współpracy:
mgr inż. arch. Sławomir Zieliński

Konstrukcja:
mgr. inż. Zbigniew Tomczyk

oprawał arch. Kazimierz Kwasek na podstawie materiałów:
biuro nsMoonStudio
www.nawara-szultk.pl
SARP www.sarp.org.pl