Strona główna Portalu >>> newsy >>> SARP
Bramy - Obrazy Nowej Huty
Dominika Ropek
|
04-12-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Pod takim tytułem otwarto wystawę prac austriackiego artysty Tassilo Blittersdorffa w siedzibie SARPu przy Placu Szczepańskim.
Przewiązki powstałe w wyniku łączenia wnętrz ulicznych stały się inspiracją dla autora jako "symbol przemijania i ciągłej zmiany". Blittersdorf każdą bramę przedstawił na 4 sposoby.
Ogladając efekt mamy więc do czynienia z malarstwem i grafiką, w której kluczową rolę odgrywa kolor tła. Użyte barwy - biel, czerwień i błękit są określeniem cech nowohuckiej architektury. "Tassilo dostrzegł to, czego wielu z nas, mieszkańców Nowej Huty już nie dostrzega, to co już nam spowszedniało. Dziś bramy wykorzystuje się na lokale sklepowe lub zamurowuje. Często oblepione reklamami lub zamalowane graffiti narażone są na zapomnienie" - powiedział obecny na wystawie historyk Maciej Miezian.
Wernisaż zgromadził wielu sympatyków Nowej Huty. Oprócz Konsul Generalnej Austrii przybyli również projektanci, budowniczowie a także fundator zbudowanego na przełomie lat 50-tych i 60-tych kombinatu. Architekci przypominając historię powstania "Nowego Miasta" mówili o rygorystycznym prawie budowlanym, które w tamtych czasach pozwalało na projektowanie tylko monotonnej, jednostajnej architektury. W celu jej urozmaicenia zastosowano bramy i przewiązki. Dzisiaj możemy je zobaczyć również w wersji Tassilo Blittersdorfa.

autor: Dominika Ropek