Strona główna Portalu >>> newsy >>> WHATISARCHITECTURE
..:: portal www.w-a.pl oficjalnym patronem medialnym cyklu ::..
Hani Rashid - biuro Asymptote w centrum Manggha!

>> Hani Rashid / Asymptote
Asymptote: Form Finding


piątek, 7.01. 2005, godz. 18.00

Miejsce:
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"
ul. M. Konopnickiej 26; Kraków
tel.: (+48-12) 267 27 03, 267 37 53

Informujemy, że nakład książki "Co to jest Architektura?" został wyczerpany

 
Kazimierz Kwasek
|
16-12-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Hani Rashid studiował architekturę w Cranbrook Academy of Art. Obecnie jest profesorem architektury w Columbia University w Nowym Jorku. Ponadto wykłada gościnnie na ETH w Zurychu. Lise Anne Couture ukończyła studia architektoniczne w Yale University gdzie obecnie prowadzi zajęcia z architektury (Bishop Chair). Gościnnie wykłada w Princeton University, Harvard University oraz Columbia University. W 1989 roku Hani Rashid i Anne Lise Couture założyli w Nowym Jorku Asymptote - biuro rozwijające praktykę architektoniczną i artystyczną.

Wiele projektów Asymptote powstało w ramach międzynarodowych konkursów, uzyskując wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich znajdują się takie realizacje, jak: HydraPier w Holandii, Univers Theater w Danii, National Courthouse w Groningen, Library of Alexandria w Egipcie, Moscow State Theater oraz Los Angeles West Coast Gateway. Asymptote jest autorem wielu budynków akademickich i muzealnych (m.in. Guggenheim Centre for Art and Technology oraz the Eyebeam Museuam of Art and Technology w Nowym Jorku, the Columbia University Graduate School of Fine Arts, muzeum Mercedes Benz w Sztutgarcie, salon BMW w Monachium, centrum kulturalne w Tours, muzeum sztuki współczesnej w Aarhus, Museum Narodowe Korei w Seulu, muzeum historyczne w Tohoku oraz Children's Science Museum w Hamburgu). Szerokie zainteresowania w dziedzinie sztuki projektowania znalazły swój wyraz w dużej liczbie nowatorskich projektów wystawowych, projektów graficznych oraz projektów mebli i innych produktów. Klientami Asymptote w tym kontekście są m.in. Guggenheim Museum w Nowym Jorku i Bilbao, Biennale w Wenecji, Shirn Kunsthalle we Frankfurcie oraz Ministry of Public Works w Madrycie.

Projekt wirtualnej podłogi handlowej dla giełdy nowojorskiej jako jeden z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Asymptote w dziedzinie multimediów rozszerza zarówno pole architektury, jak i interaktywnych mediów cyfrowych. NYSE (New York Stock Exchange) Virtual Trading Floor jest pierwszym przykładem zastosowania w pełni interaktywnej architektury wirtualnej. Projekt autorstwa Asymptote dla Wirtualnego Muzeum Guggenheim to dostępny w Internecie interaktywny environment architekturalny wygenerowany w celu doświadczenia sztuki stworzonej specjalnie dla medium cyfrowego. Asymptote zaprojektowało także Knoll A3 - nowy system biur dla Knoll International, będący próbą zastosowania nowych technologii i futurystycznych tendencji w otoczeniu biurowym, oraz A3i - w pełni interaktywną wielowymiarową stronę internetową dla produktu A3. Klientami Asymptote w dziedzinie designu światła i produktu są m.in. Artemide i Alessi, wiodące światowe firmy nowatorskiego wysokiej jakości designu.

Asymptote cieszy się szerokim uznaniem na polu artystycznym jako biuro realizujące projekty od wielkich instalacji w przestrzeni publicznej po mniejszej skali multimedialne projekty w galeriach sztuki współczesnej.

Prace Asymptote były prezentowane w ramach wielu międzynarodowych wystaw w muzeach i galeriach Paryża, Frankfurtu, Berlina, Wiednia, Londynu, Kyoto, Montrealu, Toronto, San Francisco i Los Angeles. W roku 2000 Hani Rashid reprezentował Stany Zjednoczone w Amerykańskim Pawilonie Biennale Architektury w Wenecji, a w 2002 Asymptote zwróciło uwagę krytyki artystycznej wielkiej skali multimedialną instalacją na Documenta 11 w Kassel.

Ostatnio prace Asymptote były pokazywane w ramach m.in. wystawy "Architectures Non Standard" w Centrum Pompidou w Paryżu, a także w ramach Biennale w Wenecji, Sao Paulo, Pekinie oraz na Genova Biennale of Art and Architecture. Jesienią 2003 roku spektakularna wystawa prezentującą przegląd prac Asymptote od 1988 roku została pokazana w Holenderskim Instytucie Architektury w Rotterdamie.

Prace Rashid i Couture publikowane były w ponad 300 publikacjach, m. in. w wydaniu magazynu "Times", "What's Next" oraz w monografii Asymptote "Flux" (Phaidon Press). Asymptote - poza Kiesler Award - otrzymało jeszcze wiele innych nagród. W 2001 roku biuro było finalistą National Design Award in Architecture. Hani Rashid ostatnio otrzymał pozycje w katedrze Luis Barragan w Monterrey w Meksyku. Obecnie Asymptote pracuje nad projektem krematorium w Schiedam (Holandia) oraz jest zaangażowane w dwa dużej skali projekty urbanistyczne w Penang (Malezja) oraz Monterrey (Meksyk).


Portal W-A.pl jest stałym patronem medialnym cyklu CO TO JEST ARCHITEKTURA.

Strona Internetowa cyklu CO TO JEST ARCHITEKTURA > >

Strona Internetowa biura ASYMPTOTE> > >

źródło własne, www.whatisarchitecture.w-a.pl