Strona główna Portalu >>> newsy >>> WYSTAWA
Alessandro Mendini - architekt i projektant

W dniach od 29 kwietnia do 6 czerwca odbędzie się pierwsza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wystawa światowej sławy architekta, projektanta i artysty Alessandro Mendiniego oraz jego brata architekta Francesco Mendiniego. Ekspozycja będzie pokazana we wnętrzach gmachu głównego Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz w nowopowstałym Centrum Kultury i Sztuki Stary Browar. Mecenasem przedsięwzięcia jest Kulczyk Foundation.

 
by Kazek K
|
26-04-04
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

       Będzie to pierwsza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wystawa światowej sławy architekta, projektanta i artysty Alessandro Mendiniego oraz jego brata architekta Francesco Mendiniego.

Ekspozycja będzie pokazana we wnętrzach gmachu głównego Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz w nowopowstałym Centrum Kultury i Sztuki Stary Browar. Mecenasem przedsięwzięcia jest Kulczyk Foundation.
Wystawa w Muzeum Narodowym będzie miała charakter retrospektywny. Znajdą się tam obrazy i obiekty z początków twórczości
Alessandro Mendiniego. Z czasów Alchimii zostanie pokazana seria "redesign", m.in. słynne fotele dla Prousta, Mozarta i inne, w tym największy, trzymetrowy ze zbiorów paryskiej Fondation Cartier pour art contemporaine.
Do Poznania przyjedzie słynna instalacja "Shama" oraz niektóre obiekty z kolekcji "Museum Market", a także z holenderskiego Groninger Museum, zaprojektowanego przez Alessandro i Francesco Mendini.
We wnętrzach Muzeum Narodowego zobaczymy również rzeźby ze złotej mozaiki szklanej firmy Bisazza, często wykorzystywanej przez braci Mendini. Z niej także zrealizowana jest instalacja o nazwie "Petite Cathedrale" (ze zbiorów Fondation Cartier) - symboliczne wnętrze z rzeźbą ze złotej mozaiki w kształcie głowy, motywu charakterystycznego dla twórczości Mendiniego. Głowę przedstawia także słynna czterometrowa rzeźba "Grande Testa".
Jedną z sal Muzeum wypełnią przedmioty zaprojektowane do produkcji przemysłowej dla firm Alessi, Swatch, Olivari, Venini i Swarovski. Inną - awangardowe projekty z początku lat siedemdziesiątych, publikowane m.in. na okładkach, prowadzonych przez Alessandro Mendiniego, pism Casabella i Domus.

Druga część wystawy eksponowana będzie w Starym Browarze. Na kilku poziomach centrum kulturalno handlowego zobaczyć będzie można nowe rzeźby Alessandro Mendiniego, zaprojektowane specjalnie na tę ekspozycję. Sześć trzymetrowych rzeźb wykonanych z pralu nosi tytuł "Cita Tenera". Jest to poetycka instalacja o metafizycznym mieście. Po raz pierwszy w twórczości Alessandro Mendiniego jego słynne Stilemi, czyli znaki stworzonego przez niego alfabetu, uzyskały trzeci wymiar i tak niebywałą skalę. W holu części handlowej zostanie pokazana instalacja "Sogni" (cztery pięciometrowe obiekty), zaś w galerii na piętrze - projekty architektoniczne braci Mendini, zaprezentowane w postaci zdjęć i modeli, w tym model Groninger Museum.


Przystanek by Alessandro Mendini

***

Alessandro Mendini jest jednym z mistrzów włoskiego designu, wciąż prowokującym, dyskutującym z tradycją i walczącym z przyzwyczajeniami ikonoklastą.
Urodził się w 1931 roku w Mediolanie. Z wykształcenia architekt, pracował jako redaktor naczelny "Casabella", "Modo" oraz "Domus". Ten ostatni jest najstarszym i - według wielu - najważniejszym na świecie pismem z dziedziny sztuki i projektowania.
Mendini nad wieloma projektami współpracował ze słynną Alchimia, która wraz z grupą Memphis tworzyła główne kierunki włoskiego wzornictwa lat 80-tych. Te zaś wyznaczały nowe trendy światowego designu.
Jest honorowym członkiem "Bezalel Academy of Arts and Design" w Jerozolimie, a także laureatem włoskiej nagrody designu i architektury Compasso d'Oro z 1979 i 1981 roku. Otrzymał tytuł honorowy "Architectural League of New York" oraz "Chevalier des Arts et des Lettres" Republiki Francuskiej. Pracował jako profesor projektowania w wiedeńskiej Hochschule für Angewandte Kunst.
W ostatnich latach wystawiał m.in. w paryskich Centre Pompidou i Foundation Cartier pour l'Arte Contemporain, w Palazzo Reale w Barcelonie oraz w galeriach sztuki współczesnej w USA, Japonii i wielu krajach Europy.
Jego dzieła znajdują się w wielu muzeach i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Ich reprodukcje zostały opublikowane w opracowaniach monograficznych w wielu językach.


Korkociąg dla Alessi©

Artysta interdyscyplinarny

Mendini projektuje obiekty, meble, wnętrza, maluje obrazy, tworzy instalacje artystyczne i zajmuje się architekturą. Współpracuje z międzynarodowymi firmami, takimi jak Alessi, Philips, Swarovski. Przez lata był dyrektorem artystycznym Swatch. Od kilku lat tę samą rolę pełni m.in. w firmie Alessi. Jeszcze inne wspomaga w tworzeniu strategii rozwoju produktów i firm.W ramach działalności Atelier Mendini, założonego z bratem Francesco w 1989 roku, jest zapraszany do udziału w prestiżowych przedsięwzięciach. Zaprojektował i zrealizował między innymi: rezydencję Alessiego w Omegnie (Włochy), kompleks teatralny Teatrino della Bicchieraia w toskańskim Arezzo, fabrykę Alessi, muzeum Forum di Omegna, adaptację zabytkowej części rzymskiego dworca kolejowego Roma Termini, pomnik pamięci ofiar w Hiroszimie, Groninger Museum w Holandii, kasyno Arosa w Szwajcarii, przebudowę architektoniczną dzielnicy szwajcarskiego miasta Lugano, projekt centrum multimedialnego oraz pomieszczeń biurowych firmy Madsack w Hanowerze.


Pudełko na czekoladki dla Alessi©


Stolik Papilio 1985 dla Zanotta©

więcej informacji

źródło Muzeum Poznań, Zanotta, Alessi