Strona główna Portalu >>> newsy >>> Gazeta.pl
Gotowy jest już projekt modernizacji placu Centralnego i alei Róż

Zupełnie zmieni się charakter placu Centralnego - jego środek będzie deptakiem z ławkami. Aleja Róż nie zmieni się aż tak bardzo, dostanie nową oprawę zieleni. Takie są założenia projektu modernizacji nowohuckiego centrum. Koncepcja nie wszystkim się podoba

 
Gazeta.pl
Renata Radłowska
16-09-2004
|
16.09.2004
|
skomentuj artykuł
|
wyślij artykuł
|
wydrukuj artykuł
 

Na realizację projektu zarezerwowano w budżecie gminy milion złotych. Prace przygotowawcze właściwie się rozpoczęły - wokół placu Centralnego (od niedawna placu Centralnego im. Ronalda Reagana) wymieniane są kable pod nowe oświetlenie.

Projekt zlecił Zakład Gospodarki Komunalnej, jego autorami są architekci z firmy Artech. Ma pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków, gorzej z opinią radnych Dzielnicy XVIII. Pomysł przedstawiony przez architektów podzielił radnych.

Nie narzekajmy

- Nie uwzględnia specyfiki tego miejsca - uważa Stanisław Moryc, radny "osiemnastki". - Poza tym trudno uwierzyć, że cała ta inwestycja ma kosztować aż milion złotych. Przecież za część tych pieniędzy można byłoby wyremontować kilka osiedlowych uliczek.

- Nie narzekajmy - odpowiada Jerzy Kłępa, też z "osiemnastki". - Dobrze, że w ogóle znalazły się jakieś pieniądze dla Nowej Huty.

Najwięcej kontrowersji budzi pomysł nadania placowi jeszcze jednej funkcji. Zgodnie z projektem środek placu ma stać się deptakiem z ławkami, otoczonym różami okrywowymi (gatunek bardzo odporny i łatwy w pielęgnacji). Prowadzić do niego będą alejki żwirowe lub z asfaltu żwirowanego. Część radnych uważa jednak, że deptak w tym miejscu zupełnie się nie sprawdzi.

- To było zawsze rondo komunikacyjne - mówi radny Moryc. - Nie wyobrażam sobie, żeby ludzie siadali na deptaku i degustowali lody, kiedy w odległości zaledwie paru metrów przejeżdżają tramwaje.

więcej: gazeta.pl

źródło Gazeta.pl